Logo studio Capaccio

09.12.2013 - Stowarzyszenia i fundacje są osobami prawnymi

Państwo Włoskie przyznaje prawa i obowiązki nie tylko osobom fizycznym, ale także stowarzyszeniom osób fizycznych, które po tym jak są uznane przez państwo, mogą zostać niezależnymi podmiotami prawnymi.

Zostanie niezależnym podmiotem prawnym oznacza, że stowarzyszenie jest także osobą prawną oraz, że odpowiedzialność prawna, którą ponosi jest inna niż ta, która obowiązuje osoby fizyczne, z których to stowarzyszenie się składa. W skrócie możemy określić, że istnieje znacząca rozdzielność pomiędzy majątkiem osoby prawnej a tym, należącym do jej członków.

Osobami prawnymi mogą zostać:

  • stowarzyszenia, czyli związki osób, mających wspólne cele lub zainteresowania. W takim przypadku duże znaczenie mają osoby, które to zrzeszenie tworzą. Stowarzyszenie kulturalne, na przykład, które zostało uznane przez państwo, staje się osobą prawną.
  • fundacje, których majątki są przeznaczone na określony cel. Zazwyczaj fundacja powstaje z inicjatywy osoby, która przyznaje swój majątek na wybrany przez siebie cel. Najbardziej znaną fundacją jest bez wątpienia ta, założona przez szwedzkiego chemika Alfreda Nobla, wynalazcę dynamitu, który zaniepokojony ewentualnymi skutkami swojego odkrycia, przed śmiercią przeznacza cały swój majątek na założenie Fundacji Nobla, która nagradza każdego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz działania na rzecz pokoju na świecie. W 1993 roku, Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana Nelsonowi Mandeli oraz Frederikowi Willem de Klerk, wielkim protagonistom negocjacji, które zniosły apartheid w RPA.
  • spółki, które mogą być zdefiniowane jako stowarzyszenia osób, udostępniających dobra i usługi na rzecz wspólnych działań ekonomicznych.

Działania spółek są skierowane na osiągnięcie zysków, ale przedmiotem takich działań może być wspieranie celów fundacji i stowarzyszeń.

Ciąg dalszy nastąpi...

Aby uzyskać pomoc i dodatkowe informacje skontaktuj się z nami

Polecane strony


15.11.2021
Banca Wir Otwórz


14.11.2021
Binance Otwórz


01.10.2021
it.cointelegraph.com Otwórz


01.09.2021
blockchain4innovation Otwórz

© 2021 Studio Capaccio | P.Iva 02612570966 | Privacy | Realizzato da newgst.com