Wytyczne, dotyczące prowadzenia takiej działalności, przedstawione przez Izbę Handlową na poniższym krótkim filmie (jęz. włoski), są ciągle aktualne
Ilustrują one kroki, które należałoby podjąć w celu otwarcia baru, poczynając od niezbędnej wiedzy i doświadczenia samego zainteresowanego.
Kontrola wymagań
Prowadzić, w jakiejkolwiek formie, działalność handlową z sektora produktowego lub działalność, polegającą na dystrybucji żywności i napojów mogą jedynie osoby, które posiadają niezbędne kwalifikacje oraz spełniają odpowiednie wymogi, takie jak:
Dekret legislacyjny n. 147 z dnia 6 sierpnia 2012, wprowadzony w życie 14 września, definiuje, że działalność oparta na handlu i dystrybucji żywności może być prowadzona przez firmę jednoosobową, określaną jako „podmiot powołany”. Dekret, nie przewidując żadnych regulacji regionalnych został natychmiast i z wielką ulgą przyjęty przez usługodawców, zwłaszcza, że ze zmianą paragrafu 5 artykuł 71, możliwe stało się wyznaczenie podmiotu powołanego spośród firm jednoosobowych, cieszących się nieposzlakowaną opinią.
Rejestracja w Biurze rejestru działalności gospodarczej (Registro delle Imprese).
SCIA (Segnalazione certificata inizio attività produttiva – Formularz zgłoszeniowy rozpoczęcia działalności gospodarczej ze skutkiem natychmiastowym): polega na wypełnieniu MODELLO A wraz z załącznikami technicznymi 1 i 2 (bar nowy lub przemiana już istniejącego) lub MODELLO B wraz z załącznikiem technicznym 2 (bar już istniejący) w Punkcie kompleksowej obsługi dla działalności gospodarczych (SUAP Sportello Unico Attività Produttive) w odpowiednim urzędzie miasta (Comune).
HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) jest to system, który zapobiega zagrożeniom skażenia żywności. Opiera się on na monitorowaniu etapów obrotu żywnością, narażoną na skażenie biologiczne, chemiczne lub fizyczne. Działania te są prowadzone systematycznie i mają podstawę naukową, a ich celem jest identyfikacja i analiza zagrożeń oraz wdrażanie odpowiednich systemów kontroli (rozumianych jako „regulacje”). Aby otrzymać certyfikat, który wskazywałby, że działania prowadzone w naszym barze są zgodne ze standardami HACCP, niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu.
Rejestracja w INPS dla rzemieślników i handlowców. Wysokość składek na rok 2013 jest w jasny sposób przedstawiona przez INPS w biuletynie informacyjnym nr. 24 z dnia 8 lutego 2013. Należy wiedzieć, że dla handlowców INPS przewidział stałą roczną składkę (płatną w czterech ratach) za dochód minimalny w wysokości € 15.357,00. Istotne jest także, że w przypadku dochodu niższego niż ten limit, składka do INPS jest wciąż obowiązkowa.
Rzemieślnicy | Handlowcy | |
---|---|---|
właściciele w każdym wieku i asystenci / pomocnicy powyżej 21 roku życia | 3.347,59 (3.340,15 IVS* + 7,44 macierzyńskie) | 3.361,41 (3.353,97 IVS + 7,44 macierzyńskie) |
asystenci / pomocnicy poniżej 21 roku życia | 2.886,88 (2.879,44 IVS + 7,44 macierzyńskie) | 2.900,70 (2.893,26 IVS + 7,44 macierzyńskie) |
Skupiając się na części, która nas bezpośrednio interesuje, można w skrócie powiedzieć, że składka opłacana przez handlowców (jak INPS okresla właścicieli barów) wynosi 3.361,41 euro, jest ona płatna w czterech ratach w wysokości 840,35 euro, nie później niż do:
16 lutego
16 maja
20 sierpnia
16 listopada
Aby rozpocząć prowadzenie takiej działalności, niezbędne jest szczegółowe oszacowanie jej kosztów i zysków oraz posiadanie nie tylko kwalifikacji typowych dla tego zawodu, jak mówi urzędnik Izby Handlowej, ale także inne umiejętności, takie jak komunikatywność i podstawowa znajomość komputera. Istotny jest także wybór oddanych współpracowników i dobrych doradców. Niezbędne jest posiadanie wielu umiejętności i zdawanie sobie sprawy z ryzyka, które sie ponosi, ale gdy działalność rozwinie się już na dobre, możliwe jest osiągnięcie wysokich zysków.
Aby uzyskać pomoc i dodatkowe informacje skontaktuj się z nami
*IVS - invalidità, vecchiaia, superstiti