Każda osoba fizyczna zamieszkała na terenie Włoch i posiadająca nieruchomość za granicą, bez względu na to, jaką pełni ona funkcję, jest zobowiązana płacić tzw. IVIE (Imposta sul Valore degli Immobili all'Estero) - włoski podatek od nieruchomości za granicą.
Do płacenia podatku są zobowiązani:
Wysokość podatku wynosi 0.76% wartości nieruchomości.
Wartość nieruchomości jest określana zazwyczaj na podstawie aktu kupna lub aktu nabycia praw innych niż własności. W przypadku nieruchomości, znajdujących się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, okólnik nr. 28/e z 2 lipca 2012 roku precyzuje co następuje: "Dla nieruchomości, znajdującej się na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które gwarantują odpowiednią wymianę informacji, wartość, od której naliczany jest podatek jest przede wszystkim tą wartością, która zapisana jest w ewidencji gruntów i budynków państwa, w którym nieruchomość ta się znajduje. Wartość ta jest zarazem wynikiem odpowiedniej wyceny, przeprowadzonej przez władze tego państwa w celu oszacowania wysokości podatków od tej nieruchomości, także w przypadku, gdy jest ona przedmiotem dziedziczenia lub darowizny. W przypadku, gdy nieruchomość ma więcej niż jedną wartośc katastralną - jedną, od której naliczany jest podatek dochodowy i drugą, od której naliczany jest podatek od nieruchomości - wartość, ktorą należy wziąż pod uwagę w tym przypadku jest ta, od której nalicza się podatek od nieruchomości, włączając także te podatki, które należą do kompetencji władz lokalnych. Reasumując, pod pojęciem wartości nieruchomości, znajdujących się na terenie wyżej wymienionych państw, rozumie się wyłącznie jej wartość katastralna, czyli taka, która stanowi bazę do naliczania należnych podatków."
Podatek nie jest egzekwowany, jeżeli jego wartośc nie przekracza 200,00 euro. W tym wypadku podatnik nie jest zobowiązany nawet przedstawiać odpowiednich informacji, dotyczących nieruchomości w swoim oświadczeniu podatkowym.
Źródło: http://www.agenziaentrate.gov.it