Logo studio Capaccio

19.09.2012 - Handel elektroniczny

Ile razy zastanawialiście się nad tym, aby sprzedawać produkty lub usługi przez Internet?

Niepokój, związany z procesami administracyjnymi czy biurokratycznymi oraz załatwianiem formalności jest nieraz większy niż ten, dotyczący samej działalności. Mimo wszystko jednak, podjęliście Państwo decyzję otwarcia własnej firmy. I skontaktowaliście się, oczywiście, z wykwalifikowanym specjalistą.

Należy zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje handlu elektronicznego:

  • pośredni, polegający na transakcjach podobnych do “sprzedaży wysyłkowej”. Niegdyś używało się katalogów książkowych. Obecnie katalogi te są w formie elektronicznej, a sprzedawcy, pragnącemu poszerzyć swoją działalność, proponuje się sprzedaż elektroniczną.
  • bezpośredni, polegający na pobieraniu towarów wprost ze strony producenta (download). Wystarczy pomyśleć o zakupie książki elektronicznej przez Amazon.

Ważne jest, aby określić, jakiego rodzaju handlu chcecie się Państwo podjąć. Skutki podatkowe są wtedy różne. W pierwszym przypadku realizujecie Państwo dostawy towarów. W drugim, opisanym w uchwale n. 274/E z dnia 3 lipca 2008 r., macie Państwo do czynienia z dostawą “towarów wirtualnych”, co z punktu widzenia fiskusa jest już świadczeniem usług.

Niniejszy artykuł koncentruje się na pośredniej formie handlu elektronicznego.

Jakich kroków należy się podjąć?

Wybór najbardziej odpowiedniej formy biznesu.

Indywidualny przedsiębiorca? Spółka? Osobowa? Kapitałowa? Przedsiębiorstwo rodzinne? Firma jednoosobowa jest dobrym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw. Spółki są odpowiednie dla więcej niż jednego kandydata na przedsiębiorcę. Może ona być osobowa lub kapitałowa, w zależności od wielkości biznesu i poziomu zaufania pomiędzy wspólnikami. Rozmowa ze specjalistą pomoże Państwu dokonać najodpowiedniejszego wyboru.

Zalegalizowanie Państwa przedsiębiorstwa w biurze rejestru działalności gospodarczej.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na założenie spółki, potrzebne będą usługi notariusza, aby się zarejestrować. Jeśli wybór padnie na firmę jednoosobową, należy samodzielnie zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie i podpis elektroniczny lub powierzyć to zadanie zaufanemu specjaliście.

Ale uwaga: pozostaniecie wciąż nieaktywni. Następnym krokiem jest w istocie

Zaprezentowanie SCIA (segnalazione certificata di inizio attività - deklaracja rozpoczęcia działalności gospodarczej) poprzez wysłanie jej drogą elektroniczną do SUAP (Sportello Unico delle Attività Produttive - punkt kompleksowej obsługi dla działalności produkcyjnych)

Możecie Państwo to zrobić samodzielnie, zaopatrując się w odpowiednie oprogramowanie i kartę elektroniczną lub powierzyć to zadanie księgowemu.

Zobowiązania podatkowe i obowiązek ubezpieczenia społecznego.

Osoby, zajmujące się pośrednim handlem elektronicznym, mogą zaświadczyć sprzedaż za pomocą kwitu lub paragonu. Z kolei te osoby, które świadczą usługi bezpośredniego handlu elektronicznego, muszą koniecznie wystawić fakturę.

Podczas oceny kosztów przedsięwzięcia nie należy pomijać aspektu ubezpieczenia społecznego. Obecnie (wrzesień 2012), za dochód mniejszy niż 14,930 euro sprzedawca zobowiązany jest co trzy miesiące wnosić do INPS (Istituto Nazionale della Previdenza Sociale - Narodowy Instytut Ubezpieczeń Społecznych) opłatę w wysokości 800,25 euro. Dotyczy to również sytuacji, w których dochód jest ujemny.

Polecane strony


15.11.2021
Banca Wir Otwórz


14.11.2021
Binance Otwórz


01.10.2021
it.cointelegraph.com Otwórz


01.09.2021
blockchain4innovation Otwórz

© 2021 Studio Capaccio | P.Iva 02612570966 | Privacy | Realizzato da newgst.com